De tentoonstelling vertelt het verhaal van vijftig mensen die op verschillende manieren verbonden zijn met de lange geschiedenis van Suriname en Nederland. Van Jan Pronk, oud-minister die betrokken was bij de onafhankelijkheidsbesprekingen, tot Noraly Beyer, die als nieuwslezeres de politieke onrust van dichtbij meemaakte, en Ram Rambaratsingh, die zich in Nederland inzette voor rechtvaardigheid. Deze verhalen geven een gezicht aan het verleden en aan de hoop voor de toekomst.
De vijftig portretten zijn samengesteld uit:
- 25 Surinaamse Nederlanders uit diverse gemeenschappen (Creolen, Hindoestanen, Javanen, Chinezen, Marrons en inheemse stammen)
- 25 Nederlandse betrokkenen, waaronder werkgevers, docenten, juristen, ambtenaren, Kamerleden en kerkelijke vrijwilligers die vanaf de jaren zeventig een rol speelden in de ontvangst en integratie van Surinamers in Nederland
Samen geven deze getuigenissen een beeld van een relatie die niet ophoudt bij grenzen of politieke veranderingen. Ze laten zien hoe verleden en heden met elkaar verbonden zijn: van een gedeeld koloniaal verleden, via migratie en integratie, tot de voortdurende culturele uitwisseling tussen beide landen. Tegelijkertijd wordt zichtbaar dat deze verbondenheid richting geeft aan de toekomst. Suriname en Nederland blijven, ondanks verschillen, deel uitmaken van elkaars werkelijkheid, gedragen door een gedeelde geschiedenis en verrijkt door blijvend contact.
Een verhaal van hoop en verbinding
Initiatiefnemer Sahin Yildirim: “Deze tentoonstelling vertelt het verhaal van mensen die met hoop, doorzettingsvermogen en hard werken hun weg vonden in een nieuw land. Het zijn verhalen van ontmoeting, samenwerking en wederzijds begrip. Door thema’s als werk, gezinshereniging, cultuur, politiek, sport en religie laten we zien hoe Surinamers een nieuw leven in Nederland opbouwden. Het is een eerbetoon aan hun bijdrage én een uitnodiging om elkaar beter te leren kennen. Samen maken we het verleden zichtbaar en bouwen we aan een verbonden toekomst.”
Uitnodiging
Wees welkom bij deze bijzondere tentoonstelling om samen stil te staan bij 50 jaar onafhankelijkheid van Suriname.
Programma
15:00 Inloop
15:30 Welkomstwoord
15:40 Toespraak wethouder, Abigail Norville
15:50 Sahin Yildirim, initiatiefnemer over het project en medeauteur van het boek ’50 jaar onafhankelijkheid van Suriname
16:00 Panelgesprek
16:15 Officiële opening door wethouder en vertegenwoordigers
17.00 Einde programma
De tentoonstelling is t/m woensdag 24 december 2025 te bezoeken in de foyer van Theater Zuidplein. Overdags is het theater geopend van 10.00-17.00 uur. Combineer je bezoek met een voorstelling of activiteit, lunch/diner bij Restaurant ZED of een rondje door de Bibliotheek.